Çuxur (teleserial, 2017)

Vikipediya, açıq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
Çuxur (teleserial, 2017)
Çukur
Çukur.jpg
Rejissor Sinan Öztürk
Özgür Sevimli
Ssenarist Gökhan Horzum
Rollarda Aras Bulut İynəmli
Arda Uçan
Ərcan Kesal
Pərihan Savaş
Ərkan Kolçak Köstendil
Rıza Kocaoğlu
Nəcip Memili
Şenay Gürlər
Burak Dakak
İstehsalçı ölkəFlag of Turkey.svg Türkiyə
İl2017 – indiyədək
DilTürkcə
JanrFəaliyyət Dram
Mövsüm sayı2
Seriya sayı67
Davametmə müddəti130 dəqiqə
TelekanalShow TV

Çuxur (türk. Çukur)Ay Yapım istehsalı olan, baş rollarını Aras Bulut İynemliArda Uçan-ın paylaşdığı türk televiziya serialı. İlk hissəsi 23 oktyabr 2017-də yayımlanıb.[1]

Mövzu[redaktə | əsas redaktə]

İstanbulun cinayətlə əlaqədar məhəlləsi olan Çuxur nəzarətçisi Koçova ailəsinin əlindədir. Bu cinayətə yaxın olsa da, ailənin öz qaydaları var. Bu qaydalardan biri də narkotik qadağasıdır. Çukurda istehsal olunmur, istifadə edilmir və satılır. Amma oyuna daxil olan yeni bir qrup bu qadağanı cəzalandırmaq üçün müəyyən edilir. Əvvəlcə Koçovalılar ilə razılığa gedirlər, məhəllədəki qüvvələr və ailənin orada hücum etmədən. Onlar diz çökməyi düşündükləri zaman onlar öyüd-nəsihət ala bilməyəcəklər. Kartlar yenidən bölüşdürüləcəkdir. 3. Mövsümdə kadraja 6 aktyor daxil olmuştur. Bu aktyorlar Bensu Soral, Serel Yereli, Ertan Saban, Hasan Küçükçetin, Erdinç Gülener ve Dağhan Külegeş'dir.[2]

Aktyorlar[redaktə | əsas redaktə]

Canlandıran Aktyor Obraz Rol aldığı seriyalar İzah
Aras Bulut İynəmli Yamaç Koçovalı 1- Koçovalı ailəsinin gündüzleri kimyaçı, geceleri müzisyen küçük oğlu. Çukur’dan yıllar önce ayrılsa da ailesini ve Çukur’u korumak için mahalleye geri döner. Bu hareketi hem kendi hayatını hem de sevdiklerinin hayatını alt üst eder.
Arda Uçan Mert Demir / Yavuz Kılıç 34- Sena'nın kardeşi, Yamaçın kayın biraderi aynı zamanda kardeşidir. En sevdiklerini tek-tek kaybetmiştir. Ailesi genç yaşta kaybetmiştir. Baykal'ın oğludur. Akın Koçovalı'nı hapisaneden çıkarmıştır. Çukur için Akın'la savaşacaktır.
Ərcan Kesal İdris Koçovalı 1-67 Koçovalı ailesinin reisi ve tüm Çukur mahallesini yöneten, kudretli ve cömert bir adam. Saldırıya uğrayan ailesini ve Çukur’u ayakta tutabilmek için hayatının en büyük mücadelesini verecektir.
Perihan Savaş Sultan Koçovalı 1- İdris’in eşi, Koçovalı ailesinin bel kemiği, sözü kanun olarak kabul edilen bir kadın. Hayatını kocasına ve çocuklarına adayan Sultan, tüm güçlükler karşısında ailesini bir arada tutmak için elinden geleni yapar.
Ərkan Kolçak Köstendil Vartolu Saadettin / Salih Koçovalı 1- Koçovalı ailesinin gayrimeşru oğludur. Gerçek adı Salih'tir. Yaşadıkları yüzünden Koçovalılar'dan intikam almak istemiştir, ancak gerçekler öğrenilince onların tarafına geçmiştir.
Öner Erkan Səlim Koçovalı 1- İdris’in üçüncü oğlu, Yamaç’ın ise en küçük ağabeyi. Ailenin eğlence sektöründeki işlerini yönetmesine rağmen babasının değerlerinin hiçbirini benimsemediği için onun gözünde bir hayal kırıklığından öteye geçemez.
Rıza Kocaoğlu Aliço / Ali Çoban 1- Otizmlidir. İdris’in sokaktaki gözü kulağı. Çöp toplayarak geçimini sağlıyor. Daha iyi şartlara sahip olabilirken kendisi bu hayatı seçmiş. Askerde büyük bir travma yaşamıştır. İnsanlardan uzak olmak istiyor. Müthiş bir sayısal zekası vardır. Aliço öldü, Ali Çoban geldi.
Nəcip Məmili Cumali Koçovalı 34- İdris Koçovalı’nın en büyük oğlu. Ailenin asi, zapt edilemez ve korku duyulan ağabeyi. Uzun yıllardır cezaevinde olan Cumali, bu süreçte ailesiyle görüşmeyi hep reddetmiş. Karakuzular için büyük bir rakip olan Cumali, geçmişte olduğu gibi şimdi de kendi bildiği intikam yöntemiyle hareket edecek ve Çukur’u yeniden ele geçirmek için mücadele edecek.
Şenay Gürlər Meliha Sancaklı 40- İdris'in eski sevgilisi. Yıllar sonra mahalleye geri dönmüştür.
Burak Dakak Akın Koçovalı 66- Selim Koçovalı'nın oğlu. Adam yaralamaktan hapse girmiştir. Hapisten çıkarak Çukur'a geri dönmüştür.
Bensu Soral Ayça Kaya 68- Mert ile yeni bir aşka yelken açıcaktır.
Serel Yereli Zeynep Demir 68-
Ertan Saban Pusat Alihan 68- Yavuz Kılıç'ın baş düşmanıdır.
Hasan Küçükçetin Kaan Koçovalı 68- Komiserdir. Gizli görevlerde gizli kimliği ile iş yapmaktadır. İdris'in gayrı mehşur çocuğudur, Meliha onu doğub büyütmüştür.
Erdinç Gülener Adem Yılmaz 68- Hain bir baş komiserdir. Yücel'in adamı olmuş ve tüm ekip arkadaşlarına tuzak kurmuştur. Çukuru almak ister.
Dağhan Külegeç Gölge 68- Asıl kimliği bilinmeyen biridir. Gölge olarak tanınmaktadır. Çukur'da kadın, çocuk ve yaşlılara eziyet eder, haraç toplamaya başlar. Akın'ın gözü önünde Karaca, Ayşe ve Saadete adamları ile birlikte tecavüz etmiştir.

Köməkçi Aktyorlar[redaktə | əsas redaktə]

Canlandıran Aktyor Obrazı Oynadığı hissələr haqqında
Kubilay Aka Celasun 1-67 Çukur’un dışına hiç çıkmamış, yakışıklı ve öfkeli bir delikanlıdır. Gençliği ve toyluğu ile öfkesi birleşince yanlış yollara sapar. Düzene karşı olan Celasun, asi davranışlarıyla hayatını zora sokar. x
Kadir Çermik Emmi / Mücahit 1- Paşa ile birlikte İdris Koçovalı’nın en güvendiği adamlarının başında gelir. Çukur’a İdris’ten sonra yerleşen ikinci kişidir. Zeki ve ağırbaşlıdır ama gerektiğinde şiddet de uygulayabilir. İnsan ilişkileri kuvvetli olan Emmi, stratejik davranabilen bir yapıya sahiptir.
İrem Altuğ Ayşə Koçovalı 1-67 Selim’in eşi ve Karaca’nın annesi olan Ayşe, Koçovalı Ailesi’nin hırslı ve kurnaz gelinidir. Sultan’ın kurallarına harfiyen uyuyor gibi gözükse de aslında gözü onun tahtındadır. Evdeki diğer kadınlar ondan hoşlanmaz ama tehlikeli olduğu için de kendisine bulaşmazlar.
Boncuk Yılmaz Saadət Koçovalı 1-67 Yıllar önce yaşadığı kaybın ardından Koçovalı Ailesi ona kol kanat germiş ve ikinci ailesi olmuştur. Uzun yıllardır Koçovalı Ailesi’nin yardımcılığını yapar. Evde olan biten her şeyden haberdardır ama sır küpü gibidir. Yıllar sonra çocukluk aşkı Vartolu ile karşılaşır.
Cem Uslu Mətin 1-67 Kardeşi Kemal gibi Koçovalı Ailesi’ne sadıktır. Doğduğu günden bu yana Çukur’un dışındaki dünyaya adım atmamıştır. Zekası, hazinesidir.
Aytaç Uşun Mekə 1-67 Berber Muhittin’in oğlu olan Meke, deyim yerindeyse Çukur’un deli fişeğidir. Koçovalı Ailesi’ne son derece sadık, ekmeğinin peşinde, gözü tok bir genç adamdır.
Mustafa Kırantepe Mədət 1-67 Vartolu'nun has adamıdır.
Uğur Yıldıran Kemal 1- Metin'in kardeşidir. Kahraman'ın adamıydı, o öldükten sonra Yamaç'ın adamı olmuştur.
Ece Yaşar Karaca Koçovalı 1- Selim ve Ayşe’nin küçük kızları. Ortalığı karıştırmayı sever. Babası ise onunla çok ilgilenmez. İnsanların zayıf yönlerini çok çabuk anlar. Kuzeninin sevgilisi Celasun'a aşıktır ve onu elde etmek için elinden geleni yapacaktır.
İpek Türktan Haticə 6- Celasun'un annesidir.
Çağrı Atakan Remzi 25- Çukur'un eski adamıdır. Sonrasında Koçovalılar'a düşman olan güçlere çalışmıştır.
Dursun Celil Cephe Motorçu Zülfü 36- Motorlu kapkaç çetesindendir.
Hare Sürel Damla Koçovalı 54- Uluç'un kızıdır. Cumali ile evlenmiştir.
Tansu Biçer Yücəl/Üzüklü 52- Karakuzular çetesinin kurucularından biridir. Çeto ile arası bozulunca çeteden ayrılmıştır. Yamaç kendisini öldürdüyü zaman Akın yardım ederek kurtarmıştır.
Cihangir Ceyhan Azer Kurtuluş 64- Savaş'ın ağabeyidir. Uyuşturucu ticareti yapıyor. Kardeşi Savaş'ın öldürülmesi sonrası Hesap sormak için mahalleye gelmiştir.

Ölənlər[redaktə | əsas redaktə]

Canlandıran Aktyor Obrazı Oynadığı hissələr haqqında
Ahmet Melih Yılmaz Timsah Cəlil 61-67 Serhatın yaxın tanışıdır. Yamaçın Serhatı vurmasından sonra Yamaça düşmən olmuşdu.
Serhat Özcan Uluç 52-65 İdrisin köhnə dostudur. Yüzüklü/Yücelle işləməkdədir. Və onun tərəfindən öldürülmüşdür.
Gökşen Ateş Yıldız 5-65 Cumalinin köhnə sevgilisidir.
Can Nergis Hakan 56-64 Azər tərəfindən öldürülmüşdür.
İlayda Alişan Akşın Koçovalı 1-63 Kahraman ve Nedret'in kızıdır. Celasun ile evlenmiştir. Yüzüklü/Yücel tarafından kaçırılıp öldürülmüştür.
Mehmet Ali Nuroğlu Vedat 61-63 Remzi tarafınan öldürüldü.
Bəstə Kanar Derən 1-63 Yücel tarafından kaçırılarak öldürüldü.
Buse Naz Akay Meryem Tepeli 39-61 Yücel tarafından öldürüldü.
Ahməd Dizdaroğlu Saxta Baykal 61-61 Yüzüklü/Yücel'in planında kendisini Baykal gibi göstermiştir. Plan bozulunca Yüzüklü/Yücel tarafından öldürülmüştür.[33]
Hakan Çimener Kaan 49-60 Yücel tarafından öldürüldü.
Erman Cihan Şenol 53- Koçovalılar'la iş yapan silah kaçakçısı. Sonradan Koçovalılar'la dost olmuştur.
Dilan Çiçək Dəniz Sena Ulduz Koçovalı 1-60 Yamaç'ın eşidir. Yüzüklü/Yücel tarafından öldürülmüştür.
Bərkay Atəş Mahsun / Fikrət 34-60 Karakuzular çetesinin ikinci lideri. Yamaç ve Mert tarafından öldürülmüştür.
Erkan Avcı Çeto 34-58 Karakuzular çetesinin lideri. Mahsun'un kendi babasını öldürmesine sebep olduğu için Mahsun tarafından öldürülmüştür.
Menderes Samancılar Qadir 57-59 Mahsun'un babasıdır. Mahsun tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.
Muhammed Cangören Rəşid Feyzullah Afkan 38-40 Afganların aşiret ağasıdır. Sonrasında ortadan kayboldu.
Ali Barışık Ozan (Testere) 34-48 Çeto tarafından öldürüldü.
Məhmed Yılmaz Ak Ərsoy 35-48 Karakuzular çetesine ihanet ettiği için Çeto tarafından öldürülmüştür.
Ramin Nazir Lal Fındık 34-48 Selim tarafından öldürülmüştür.
Sərmət Yaşıl Xəlil 34-36 Vartolu'nun Kahraman'ı öldürttüğü sırada yaşanan kurşun yağmurunda karısını ve oğlunu kaybeden bir iş adamı. Olay sonrası akli dengesini kaybetti. Yolu, önce İdris ile sonra da ailesini kaybetmesine sebep olan Vartolu ile kesişti. Sonrasında ortadan kayboldu.
Saygın Soysal Əlvis 22-23 Emrah tarafından vurularak öldürülmüştür.
Alperen Duymaz Əmrah Amir 17-33 Nazım tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.
Erçin Sıcakkan Münir 11-13 Vartolu tarafından öldürülmüştür.
Hüseyin Soysalan Feyyaz 9-13 Yamaç, Baykal'ın gerçek kimliğini öğrenmesin diye keskin nişancı tarafından öldürülmüştür.
Uğurcan Güngör Oğuz 9-10
Məhməd Bozdoğan Kumburgazlı Serdar 8-10 Selim tarafından öldürülmüştür.
Ahməd Tansu Taşanlar Nazım 5-33 Emrah tarafından vurularak öldürülmüştür.
Burak Sərgən Baykal / Bəyəfəndi / Baykal Koçovalı 3-23 Rus mafyası tarafından öldürülmüştür.
Halil Babür Çiyan/Veysəl 1-54 Birinci sezonda Vartolu'nun adamıydı. Çukur'daki kurallara uymadığı anlaşılınca dövülerek mahalleden kovuldu. İkinci sezonda Cumali'nin adamı oldu, ancak sonrasında Karakuzular'ın tarafına geçti. Cumali tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.
Doğancan Sarıkaya Acar Koçovalı 1-33 Kahraman ve Nedret'in oğlu. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.
Zeynəb Kumral Nedrəd Koçovalı 1-33 Kahraman'ın eşi. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.
Nəbil Sayın Berber Muhittin Korkmaz 1-33 Çukur'un has adamı. Meke'nin babası. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.
Çətin Sarıkartal Paşa 1-33 İdris Baba ve Emmi'nin çocukluk arkadaşı. Karakuzular çetesinin silahlı saldırısında öldürülmüştür.
Elif Doğan Halə 1-20 İdris Baba'nın hekayəsini yazan gazeteci. Baykal'ın adamı Laz tarafından vurularak öldürülmüştür.
Doruk Nalbantoğlu İsa 1-5 İdris Baba'ya ihanet etmiştir. İhaneti Aliço tarafından ortaya çıkarılmıștır. Selim, kendisinin ihanet eden ikinci kişi olduğu öğrenilmesin diye Yamaç sorguda yokken Ona intihar etmesini söylemiş o da intihar etmiştir.
Mustafa Üstündağ Kahraman Koçovalı 1-1 / 9 Vartolu'nun adamları tarafından öldürülmüştür.

Yayım Təqvimi[redaktə | əsas redaktə]

Mövsum Yayım günü və saatı Mövsüm başlanğıcı Mövsüm Finalı İl Çəkilən seriya sayı Seriya aralığı TV Kanalı
1. Mövsüm Bazar Ertəsi 20.00 23 Oktyabr 2017 11 iyun 2018 2017-2018 1-33 33 Show TV
2. Mövsüm Bazar Ertəsi 20.00 17 Sentyabr 2018 27 May 2019 2018-2019 34-67 34 Show TV
3. Mövsüm Bazar Ertəsi 20.00 Sentyabr 2019 2019- 68- Show TV

Seriyalar[redaktə | əsas redaktə]

Sezon 1[redaktə | əsas redaktə]

N Seriya Tarix Reytinq
1 1. Bölüm 23 Oktyabr 2017 4,91
2 2. Bölüm 30 Oktyabr 2017 5,51
3 3. Bölüm 6 Noyabr 2017 6,53
4 4. Bölüm 13 Noyabr 2017 6,19
5 5. Bölüm 20 Noyabr 2017 6,85
6 6. Bölüm 27 Noyabr 2017 6,72
7 7. Bölüm 4 Dekabr 2017 6,65
8 8. Bölüm 11 Dekabr 2017 7,38
9 9. Bölüm 18 Dekabr 2017 8,74
10 10. Bölüm 25 Dekabr 2017 9,60
11 11. Bölüm 8 Yanvar 2018 9,16
12 12. Bölüm 15 Yanvar 2018 9,89
13 13. Bölüm 22 Yanvar 2018 9,35
14 14. Bölüm 29 Yanvar 2018 10,73
15 15. Bölüm 5 Fevral 2018 10,81
16 16. Bölüm 12 Fevral 2018 11,27
17 17. Bölüm 19 Fevral 2018 11,70
18 18. Bölüm 26 Fevral 2018 10,50
19 19. Bölüm 5 Mart 2018 10,23
20 20. Bölüm 12 Mart 2018 9,63
21 21. Bölüm 19 Mart 2018 9,90
22 22. Bölüm 26 Mart 2018 10,06
23 23. Bölüm 2 Aprel 2018 8,84
24 24. Bölüm 9 Aprel 2018 8,59
25 25. Bölüm 16 Aprel 2018 8,29
26 26. Bölüm 23 Aprel 2018 7,00
27 27. Bölüm 30 Aprel 2018 6,32
28 28. Bölüm 7 May 2018 7,56
29 29. Bölüm 14 May 2018 6,82
30 30. Bölüm 21 May 2018 6,33
31 31. Bölüm 28 May 2018 5,34
32 32. Bölüm 4 İyun 2018 5,85
33 33. Bölüm 11 İyun 2018 6,19

Sezon 2[redaktə | əsas redaktə]

N Seriya Tarix Reytinq
34 1. Bölüm 17 Sentyabr 2018 8,68
35 2. Bölüm 24 Sentyabr 2018 8,39
36 3. Bölüm 1 Oktyabr 2018 10,32
37 4. Bölüm 8 Oktyabr 2018 11,13
38 5. Bölüm 15 Oktyabr 2018 10,78
39 6. Bölüm 22 Oktyabr 2018 11,02
40 7. Bölüm 29 Oktyabr 2018 10,40
41 8. Bölüm 5 Noyabr 2018 11,82
42 9. Bölüm 12 Noyabr 2018 10,43
43 10. Bölüm 19 Noyabr 2018 11,06
44 11. Bölüm 26 Noyabr 2018 11,11
45 12. Bölüm 3 Dekabr 2018 11,10
46 13. Bölüm 10 Dekabr 2018 11,17
47 14. Bölüm 17 Dekabr 2018 9,88
48 15. Bölüm 24 Dekabr 2018 10,99
49 16. Bölüm 21 Yanvar 2019 11,25
50 17. Bölüm 28 Yanvar 2019 9,77
51 18. Bölüm 4 Fevral 2019 9,13
52 19. Bölüm 11 Fevral 2019 9,38
53 20. Bölüm 18 Fevral 2019 9,39
54 21. Bölüm 25 Fevral 2019 8,85
55 22. Bölüm 4 Mart 2019 9,29
56 23. Bölüm 11 Mart 2019 8,98
57 24. Bölüm 18 Mart 2019 8,74
58 25. Bölüm 25 Mart 2019 8,91
59 26. Bölüm 1 Aprel 2019 9,08
60 27. Bölüm 8 Aprel 2019 8,81
61 28. Bölüm 15 Aprel 2019 9,65
62 29. Bölüm 22 Aprel 2019 8,93
63 30. Bölüm 29 Aprel 2019 7,94
64 31. Bölüm 6 May 2019 7,95
65 32. Bölüm 13 May 2019 7,89
66 33. Bölüm 20 May 2019 7,59
67 34. Bölüm 27 May 2019 7,34

İstinadlar[redaktə | əsas redaktə]