Müzakirə:Türkiyə

Vikipediya, azad ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search

bugün gazetesi'nde çıkan bir habere göre:

http://www.bugun.com.tr/... haber tarihi: 6 haziran 2008 “1995 ile 2000 yılları arasında MGK'nın (Milli Güvenlik Kurulu'nun) talimatıyla 8 yıl önce üç ayrı üniversiteye yaptırılan ve sonuçları hiç açıklanmayan 'türkiye'deki etnik grupların dağılım raporu', Malatya'daki kitabevi cinayeti davası dosyasına konuldu.Malatya'da biri alman üç misyonerin katledilmesinin üzerinden tam 14 ay geçti. Malatya 3. ağır ceza mahkemesi'nde süren dava dosyasına müdahil avukatları tarafından her gün yeni bilgi ve belgeler sunuldu. Bu belgelerden birisi de bugüne kadar kamuoyuna açıklanmayan ve mgk'nın talimatıyla yaptırıldığı iddia edilen türkiye'deki etnik kimlik raporu. Raporda kürtler'den gürcüler'e, pomaklar'dan lazlar'a, boşnaklar'dan arnavutlar'a kadar bir sınıflandırma yapıldı. Sonuçları kamuoyuna açıklanmayan rapor, 2000 yılında Erciyes, Elazığ Fırat ve Malatya Inönü Üniversitesi'ndeki öğretim görevlilerine mgk tarafından hazırlattırıldı. Erciyes Üniversitesi, Elazığ Fırat Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesi'nin öğretim görevlileri katılımı ile 68 ili dolaşıp tek tek köy ve mahallelere kadar teker teker hangi kökenden, mezhepten ve tarikattan olduğunun tespitini yapmıştır. Araştırmanın bir diğer amacı ise Türkiye'nin etnik ve mezhepsel dağılımının tespitiyle dış güçlerce yapılacak provakosyanları tespit etmekmiş.Prof. kuzgun kazada öldü ekip işi bıraktı . Projenin başkanlığını yürüten 50 yaşındaki prof. dr. şaban kuzgun, 14 mayıs 2000'de Kayseri-Malatya karayolu'ndaki trafik kazasında hayatını kaybetti. Araştırmada görev alan diğer öğretim görevlileri de prof. dr. şaban kuzgun'un şüpheli ölümü üzerine aniden projeden ayrılma kararı aldılar. o dönemde bazı kesimler tarafından ‘inanç haritası’ diye adlandırılan bu çalışma “fişleme yapılıyor” gerekçesiyle bir hayli de tartışılmıştı. 60 il tamamıyla bitirilmiş diğer 8 il ise nüfus sirkülasyonu sebebiyle ve projenin aniden durmasıyla % 65 lerde kalmıştır. Yapılan çalışmada insanların hangi kökenden, mezhepten ya da tarikattan olduklarının profili çıkarıldı. Işte o rapora göre türkiye'deki etnik grupların nüfuslarının dağılımı: Türkiye'de hangi kimlikten ne kadar insan var?

Türkler: türkmen, yörük, tatar, tahtacı, terekeme, karaçay, azeri gibi türk soyundan gelen gruplar, türkler’i oluşturuyor. kökenleriyle ilgileri kalmayan bu grup 50 milyon civarında ve ayrıca diğer etnik gruplar içinde sayılan, ancak Türkleşme sürecinde olanlarda dahil edildiğinde bu sayı 55 milyona çıkıyor.

Kürtler: raporda ikinci grup olarak kürtler gösteriliyor. sayıları 3 milyon civarında olan zazalar da bu gruba dâhil edildiğinde kürt nüfusu 12 milyon 600 bini aşıyor . Ancak bu sayının 2.5 milyonu ciddi derecede türkleşme sürecinde ve bazı yerlerde kürtlüğünü kabul etmeyen bile çıkıyor.

Gürcüler: Ağırlıklı olarak Ordu, Artvin, Samsun ve Marmara bölgesindeki illerde yaşıyorlar. Nüfusları 870 bin civarında . Karadeniz'deki birkaç ilde yaşayan gürcüleri saymazsak diğerleri gürcüce'yi unutmuş durumdalar. Ancak son yıllarda Gürcistan'ın kurulmasıyla Gürcülüğe yönelik bir ilgi artışı olmuş .

Boşnaklar: Ağırlıklı olarak Adapazarı, İzmir , Manisa ve İstanbul'da yaşyorlar. Nüfusları 1 milyon 700 bin civarında .

Çerkezler: Değişik illerde yaşayan çerkezler de 2.16 milyon civarında ve çerkezler’in 1,5 milyondan fazlası çerkezce'yi unutmuşlar.

Araplar: Başta Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana ve İstanbul İllerinde yaşıyorlar. Türkiye'deki nüfusları 870 bin civarında .

Arnavutlar: Türkiye'deki nüfusları 1 milyon 300 bin . Arnavut nüfusunun 500 bin kadaraının yoğun bir türkleşme süreci sonunda Arnavutluk'la hiçbir ilgisi kalmamış. Geri kalan kısımda ise çok canlı bir şekilde 'arnavutluk şuuru' var.

Lazlar: Bütün doğu Karadenizliler'in Laz sanılması yanlışından dolayı kalabalık sanılan Lazlar'ın gerçek sayısı 80 bin civarında. Çünkü bir Kafkas halkı olan ve Lazca konuşan gerçek Lazlar, Rize ve Artvin'in birkaç köyünde ve göç ettikleri birkaç Marmara şehrinde yaşıyorlar.

Hemşinler: Lazlar gibi Rize ve Artvin'in bazı ilçelerinde yaşıyorlar ve sayıları 13 bin civarında.

Pomaklar: bazılarına göre türk, bazılarına göre slav ırkından olan pomaklar da 600 bin civarındalar ve tamamıyla türkleşmiş durumdalar.

Diğer etnik gruplar: türkiye'de yaşayan diğer etnik grupların sayısı da 1 milyonu aşıyor. bunların arasında çingeneler 700 bin civarı nüfusuyla başı çekiyor. türkiye'de ayrıca 60 bin ermeni, 20 bin yahudi ve 15 bin rum kökenli vatandaşın yanı sıra çok az sayıda (yaklaşık 7 bin kişi) süryani de hayatını sürdürüyor.

ALEVİLER

Bu arada bazı kaynaklarca 5 ila 25 milyon kişi olduğu söylenen Aleviler’in nüfusu ise araştırmaya göre 8 milyon 750 bin civarında bulunuyor. Avrupa'daki 1 milyon alevi ile araştırmanın tamamlanmadığı 8 il de dahil edildiğinde türkiye'de 10 milyon civarında Alevi bulunuyor. Buna göre Türkiye nüfusunun yüzde 85'i sünni olarak göze çarpıyor.

Rapordaki Bir Diğer Sonuç, Türk nüfusu son 15 yıldır artmadığı gibi son 5 yıldır azalıyor. Buna karşılık Kürtler her yıl %2,5 artıyor. Türkiye'nin şu anki nüfus artışını kürtlerden kaynaklı olduğu biliniyor. Boşnaklar her yıl binde 12 ,Türkler binde 8 , Arnavutlar binde 5 oranında azalıyorlar. Buna karşılık Türkleşme oranının en fazla kürtlerde olduğu onları Boşnakların Çerkezlerin ve Arnavutların takip ettiği bir gerçek . Güneydoğudan göç eden Araplarda'da yoğun bir Türkleşme hızı görülüyor.


  • Asparux Bulqar

2006-cı sorğusuna əsasən Kim KONDA Türk etnik olunur. 81,33% türklər, kürdlər zaza sözlü və 15,6%, digər 3.1%, Türkiyə poll 85,54% ən vacib dil, 11,97%-kürd, ərəb 1.2%, digər dillərdə 1.4

Nın ABŞ məlumatlar: Dünya Təşkilatı PA St Andrews dilləri - 2001-ci illə müqayisədə
Türkiyədə etnik mənşə:
Türkiyə 86,21%
Kürd 8.36%
Çerkez 2.14%
Ərəb 1.63%
Zaza 0.53%

Türkiye'de yaşayan kürt nüfusunun yaklaşık % 20'si İran-ırak savaşı(1980-88) ve körfez savaşı(1991) dönemlerinde Saddam zülmundan kaçıp Türkiyenin kucak açtığı önce sığınma mülteci olarak kabul edilen sonrada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almışlardır.Kürt nüfusunun son zamanlarda artmasının en önemli sebebi budur — Bu imzasız yazı 78.167.210.185 (müzakirə · fəaliyyət) tərəfindən əlavə edilmişdir.

Devlet Arması[əsas redaktə]

  • Türkiye'nin resmi devlet arması(gelb) yoktur. Kaldırılırsa sevinirim. Teşekkürler.--Reality006 21:48, 13 Mart 2009 (UTC)
Rəsmi gerb olmasa da, effektiv olaraq hal-hazırda təsvir edilən gerbdən istifadə edilir. --TimBitsتِمبِتس 21:59, 13 Mart 2009 (UTC)

türkiye iller haritası[əsas redaktə]

kardeşlerim haritada sorun var yeni eklenen iller konulmamış --Semih efendi 10:26, 30 Avqust 2009 (UTC)

düzeltilmiş --Semih efendi 15:53, 30 Avqust 2009 (UTC)

Vandalizmə son qoyulsun !!!!!!!!!![əsas redaktə]

Salamlar . Kimlərsə 1927 - 1965 ci illər arası aprılmış və nəticələri rəsmən elan olaunmuş Türkiyə Cümhuriyyəti nufus siyahıya almalarının rəqəmlərini mən vikidən bir müddət (1 il) aralı qaldığım zaman heç bir mənbə göstərmədən yəqin ki , sadəcə xoşuna gəlmədiyi üçün təhrif edərək dəyişmişdir (xüsusiylə kürdlərin və ərəblərin sayı) . Mən özündə yalanı əks etdirən bu yalnış rəqəmləri düzəldirəm və mənbədə göstərildiyi kimi yazıram .Hörmətlə !--Büyük Asparuh Bulgar 10:18, 12 İyul 2010 (UTC)

Gerb[əsas redaktə]

Bu ölkənin rəsmi dövlət gerbi yoxdur. İntervikilərdə nə olsun ki, yerləşdirilib? Heç türkdilli vikipediyada yoxdur. Hər dəfə dəyişdirirlər. Özüdə ingilisdilli vikipediyada "Prezident gerbidir". Təklif edirəm ki, yalnız mərkəzdə bayraq olaraq göstərilsinı. Türkdilli vikipediyada olduğu kimi. --Proger danış 11:28, 14 Sentyabr 2010 (UTC)

Dəqiq bilmirəm var ya yox, amma rusca vikidə göstərilir. Ayrıca Türkiyə gerbi məqaəsi də var. [1]. Dəqiqləşdirək, əgər yoxdursa, sən dediyin kimi təkcə bayraq göstərərik. --sefer azeri 16:35, 14 Sentyabr 2010 (UTC)

Türkiyənin rəsmi dövlət gerbi yoxdur. Dünyada 2-3 belə ölkədən biridir. Wertuose 12:26, 14 Sentyabr 2010 (UTC)

Səfər, göstərdiyiniz mənbədə qeyd edilib: "У Турецкой Республики отсутствует официально утверждённый государственный герб.". Tərcüməsi: "Türkiyə Respublikasının rəsmən təsdiq edilmiş dövlət gerbi yoxdur." --Proger danış 17:31, 14 Sentyabr 2010 (UTC)

  • Türkiye'nin resmi devlet arması yoktur. Ayrıca şuradan görülebileceği gibi 3 tane birbirinden farklı arma vardır. Fakat bunların hiçbiri resmi olarak arma değil. Bu yüzden maddede olmaması daha iyi olur bence.--Reality 19:16, 14 Sentyabr 2010 (UTC)
    • İngilizce Vikipedi'deki simge Cumhurbaşkanlığı'nın forsudur. Herhalde Türkiye'deki en üst düzeydeki kurum olduğu için o armayı kullanmışlar. Ayrıntılı bilgi şurda var.--Reality 19:19, 14 Sentyabr 2010 (UTC)

Dostumuz da deyir. Şübhə qalmadı ki? --Proger danış 20:38, 15 Sentyabr 2010 (UTC)

Selam azerbaycan vikipedyası Türkiye sayfasında yazılı olan giriş kısmında nüfusun % 18 ini kürdler ve zazalar temsil ediyor verisi tamamen bilimsel olmayan amerikan Cia verisidir Toplum mühendisliği yapılmak istenmektedir o yazının resmi veriler dururken orda olması vandalizmdir dayatmadır bu zihniyete son verilsin saygılarıma — Bu imzasız yazı 88.230.213.26 (müzakirə · fəaliyyət) tərəfindən əlavə edilmişdir.