Oskar mükafatı (2011)

Vikipediya, açıq ensiklopediya
Keçid et: naviqasiya, axtar

Amerika Kino Akademiyası 83-cü “Oskar” mükafatların verilməsi mərasimində 12 Oskara namizəd olan “Kral danışır!” filmi 2010-cu ilin ən yaxşı filmi mükafatını, baş rol aktyoru Kolin Fört ilin ən yaxşı aktyoru, bu filmin rejissoru Tom Xuper isə ən yaxşı rejissor nominasiyasında qalib oldular. Film ən original ssenari nominasiyasında da qalib oldu və Devid Saydler Oskarı apardı. Ən yaxşı aktrisa nominasiyasında isə “Qara qu quşu” (“Qara Qu”) filmindəki roluna görə Natali Portman qalib oldu. Ən yaxşı animasiya filmi nominasiyasında isə “Toy Story, the big escape” (“Oyuncaq əfsanəsi: Böyük Qaçış”) mükafata sahib oldu. Bu animasiya həm də ən yaxşı mahnı nominasiyasında“We belong together” mahnısına Oskara layiq görüldü. “Oyuncaqların hekayəsi-3: The big escape” animasiyası ilə bir sırada mübarizə aparan animasyon filmlərdən biri “Alisa möcüzələr diyarında” filmi quruluşçu-rəssam və ən yaxşı kostyum dizaynı nominasiyalarında qalib gəldi.

Ətrafında çox söz-söhbətlər gəzən “Social Network” (Facebook) filmi ilin ən yaxşı filmi nominasiyasında qalib olmasa da ən uyğun ssenariyə görə Aaron Sorkin, ən yaxşı bəstəkar nominasiyasında Trent Reznor və Attikus Ross Oskar mükafatını qazandı. Bundan başqa ən yaxşı montaj nominasiyasında da bu film qalib gəldi. Favoritlərdən olan baş rolunu Leonardo Di Kaprionun oynadığı “Başlanğıc” (“Başlanğıc”) ən yaxşı operator işinə görə Uolli Pfister, ən yaxşı səs (sound editing), ən yaxşı səs çaları (sound mixing) və yaxşı vizual effektlər nominasiyasında qalib gəldi.

Oskara layiq görülmüş 2010-cu il filmləri[redaktə]

Ən yaxşı bəddi film nominasiyasının qalibi[redaktə]

Ən yaxşı aktyor nominasiyasının qalibi[redaktə]

Ən yaxşı aktrisa nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • Natali Portman “Qara qu quşu” qalib
  • Annette Bening “Uşaqlarda hər şey qaydasındadır”
  • Nikol Kidman “Rabbit Hole”
  • Jennifer Lawrence “Qış sümüyü”
  • Michelle Williams “Blue Valentine”

Ən yaxşı rejissor nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Kral danışır!” Tom Hooper qalib
  • “Qara qu quşu” Darren Aronofsky
  • “Döyüşçü” David O. Russell
  • “Sosial şəbəkə” David Fincher
  • “Möhkəm tutma” Joel Coen and Ethan Coen

Ən yaxşı operator nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Başlanğıc” Wally Pfister qalib
  • “Qara qu quşu” Matthew Libatique
  • “Kral danışır!” Danny Cohen
  • “Sosial şəbəkə” Jeff Cronenweth
  • “Möhkəm tutma” Roger Deakins

Ən yaxşı animasiya nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Oyuncaqların hekayəsi-3” Lee Unkrich qalib
  • “How to Train Your Dragon” Chris Sanders and Dean DeBlois
  • “The Illusionist” Sylvain Chomet

Ən uyğun ssenari nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Sosial şəbəkə” Screenplay Aaron Sorkin qalib
  • “127 Saat” Ssenari Danny Boyle və Simon Beaufoy
  • “Oyuncaqların hekayəsi-3” Ssenari Michael Arndt; Hekayə John Lasseter, Andrew Stanton və Lee Unkrich
  • “Möhkəm tutma” Joel Coen & Ethan Coen
  • “Qış sümüyü” Debra Granik & Anne Rosellini

Ən orijinal ssenari nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Kral danışır!” David Seidler qalib
  • “Another Year” Mike Leigh
  • “Döyüşçü” Scott Silver, Paul Tamasy və Eric Johnson;
  • Hekayə Keith Dorrington, Paul Tamasy və Eric Johnson
  • “Başlanğıc” Christopher Nolan
  • “Uşaqlarda hər şey qaydasındadır” Lisa Cholodenko və Stuart Blumberg

Ən yaxşı montaj nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Sosial şəbəkə” Angus Wall and Kirk Baxter qalib
  • “Qara qu quşu” Andrew Weisblum
  • “Döyüşçü” Pamela Martin
  • “Kral danışır!” Tariq Anwar
  • “127 Saat” Jon Harris

Ən yaxşı quruluşçu rəssam nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Alice in Wonderland” Production Design: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O’Hara - qalib
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1”
  • Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
  • “Başlanğıc”
  • Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
  • “Kral danışır!”
  • Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr
  • “Möhkəm tutma”
  • Production Design: Jess Gonchor; Set Decoration: Nancy Haigh

İkinci planda ən yaxşı aktrisa nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • Melissa Leo “Döyüşçü” - qalib
  • Amy Adams in “Döyüşçü”
  • Helena Bonham Carter “Kral danışır!”
  • Hailee Steinfeld “Möhkəm tutma”
  • Jacki Weaver “Animal Kingdom”

İkinci planda ən yaxşı aktyor nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • Christian Bale - “Döyüşçü” - qalib
  • John Hawkes “Qış sümüyü”
  • Jeremy Renner “The Town”
  • Mark Ruffalo in “Uşaqlarda hər şey qaydasındadır”
  • Geoffrey Rush “Kral danışır!”

Xarici dildə ən yaxşı film nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “In a Better World” Denmark - qalib
  • “Biutiful” Mexico
  • “Dogtooth” Greece
  • “Incendies” Canada
  • “Outside the Law (Hors-la-loi)” Algeria

Ən yaxşı mahnı nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “We Belong Together” “Oyuncaqların hekayəsi-3″ Musiqisi və sözləri: Randy Newman - qalib
  • “Coming Home” “Country Strong” Musiqisi və sözləri: Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey
  • “I See the Light” “Tangled” Musiqisi: Alan Menken, sözləri: Glenn Slater
  • “If I Rise” “127 Saat” Musiqisi A.R. Rahman, sözləri: Dido və Rollo Armstrong

Ən yaxşı film musiqisi nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Sosial şəbəkə” Trent Reznor and Atticus Ross - qalib
  • “How to Train Your Dragon” John Powell
  • “Başlanğıc” Hans Zimmer
  • “Kral danışır!” Alexandre Desplat
  • “127 Saat” A.R. Rahman

Ən yaxşı qısa film nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “God of Love” Luke Matheny - qalib
  • “The Confession” Tanel Toom
  • “The Crush” Michael Creagh
  • “Na Wewe” Ivan Goldschmidt
  • “Wish 143” Ian Barnes and Samantha Waite

Ən yaxşı qısa animasiya filmi nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “The Lost Thing” Shaun Tan and Andrew Ruhemann - qalib
  • “Day & Night” Teddy Newton
  • “The Gruffalo” Jakob Schuh and Max Lang
  • “Let’s Pollute” Geefwee Boedoe
  • “Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, a Journey Diary)” Bastien Dubois

Ən yaxşı sənədli film nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Inside Job” Charles Ferguson and Audrey Marrs - qalib
  • “Exit through the Gift Shop” Banksy və Jaimie D’Cruz
  • “Gasland” Josh Fox və Trish Adlesic
  • “Restrepo” Tim Hetherington və Sebastian Junger
  • “Waste Land” Lucy Walker və Angus Aynsley

Ən yaxşı sənədli qısa film nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Strangers No More” Karen Goodman and Kirk Simon - qalib
  • “Killing in the Name” Jed Rothstein
  • “Poster Girl” Sara Nesson və Mitchell W. Block
  • “Sun Come Up” Jennifer Redfearn və Tim Metzger
  • “The Warriors of Qiugang” Ruby Yang və Thomas Lennon

Ən yaxşı səs montajı (sound editing)nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Başlanğıc” Richard King - qalib
  • “Oyuncaqların hekayəsi-3” Tom Myers və Michael Silvers
  • “Tron: Legacy” Gwendolyn Yates Whittle və Addison Teague
  • “Möhkəm tutma” Skip Lievsay və Craig Berkey
  • “Unstoppable” Mark P. Stoeckinger

Ən yaxşı səs çaları (sound mixing) nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Başlanğıc” Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo və Ed Novick -qalib
  • “Kral danışır!” Paul Hamblin, Martin Jensen və John Midgley
  • “Salt” Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan və William Sarokin
  • “Sosial şəbəkə” Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick və Mark Weingarten
  • “Möhkəm tutma” Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff və Peter F. Kurland

Ən yaxşı vizual effektlər nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Başlanğıc” Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley və Peter Bebb - qalib
  • “Alice in Wonderland” Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas və Sean Phillips
  • “Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1” Tim Burke, John Richardson, Christian Manz və Nicolas Aithadi
  • “Hereafter” Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojansky və Joe Farrell
  • “Iron Man 2” Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright və Daniel Sudick

Ən yaxşı kostyum dizaynı nominasiyasının qalibi[redaktə]

  • “Alice in Wonderland” Colleen Atwood - qalib
  • “I Am Love” Antonella Cannarozzi
  • “Kral danışır!” Jenny Beavan
  • “The Tempest” Sandy Powell
  • “Möhkəm tutma” Mary Zophres

Ən yaxşı qrim nominasiyasiyasının qalibi[redaktə]

  • “The Wolfman” Rick Baker and Dave Elsey - qalib
  • “Barney’s Version” Adrien Morot
  • “The Way Back” Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng

Mənbə[redaktə]