Əfqan Aslanov

Vikipediya, açıq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
Əfqan Aslanov
Əfqan Aslanov.jpg
Doğum tarixi 18 aprel 1959 (1959-04-18) (60 yaş)
Doğum yeri Ağcabədi rayonu
Vətəndaşlıq Flag of the Azerbaijan Soviet Socialist Republic.svg Azərbaycan SSR
Flag of Azerbaijan.svg Azərbaycan
Milliyyəti Azərbaycanlı
Elm sahəsi riyaziyyat
İş yeri Bilkent Universiteti
Atası Əkbər

Əfqan Aslanov (d. 1957,Ağcabədi,Azərbaycan ) -dünya şöhrətli riyaziyyatçı, alim, Amerika Tətbiqi və Hesablama Riyaziyyatı jurnalının redaksiya heyətinin üzvü.

Həyatı[redaktə | əsas redaktə]

Əfqan Əkbər oğlu Aslanov 18 aprel 1959-cu ildə Ağcabədi rayonunun Taynaq kəndində doğulub.

Təhsili[redaktə | əsas redaktə]

O, orta təhsilini Taynaq kənd orta məktəbində aldıqdan sonra indiki Gəncə Dövlət Universitetinin riyaziyyat ixtisasına qəbul olmuş və 1978-ci ildə yüksək qiymətlərlə bitirmişdir. Əfqan Aslanov 1987-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Riyaziyyat İnstitutunda funksional analiz üzrə dissertasiya müdafiə edərək "riyaziyyat elmləri namizədi" alimlik dərəcəsini almışdır.

Elmi-pedaqoji fəaliyyəti[redaktə | əsas redaktə]

Əfqan Aslanov 1989-1993-cü illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müəllim, 1993-1995-ci illərdə baş müəllim işləmişdir. Həmçinin 1992-2001-ci illərdə Xəzər Universitetində dosent,sonra professor vəzifələrini tutmuşdur. O, 2009-cu ildə Türkiyə Cümhuriyyətində dosent elmi adını almışdır.2014-cu ildə Beykent Universitetində professor vəzifəsinə təyin olmuşdur. Hazırda Bilgi Universitetinin riyaziyyat bölümündə çalışır.

Elmi əsərləri[redaktə | əsas redaktə]

Beynəlxalq jurnallarda nəşr olunan məqalələri[redaktə | əsas redaktə]

  1. A Aslanov, H Isaev, "On the Theory of two Parameter Spectral Problems (English Translation)", American Mathematics Society (Translation of Doklady Akademii Nauk), 225-227 (1985) SCI
  2. A Aslanov, M Almamedov, "On the constructive description of the spectral measure of a three parameter spectral problem", Doklady Akademii Nauk (ISSN: 0869-5652), , Moscow, 780-782 (1986) SCI
  3. A Aslanov, H Isaev, "On the Tensor Determinants associated with multi-parameter spectral Problems", Izvestiya: Mathematics (ISSN: 1064-5632), Moskow, (1987) SCI
  4. A Aslanov, "Positivity Results for operators and multi-parameter definiteness conditions", Ulyanovsk, 19 (1990)
  5. A Aslanov, H. Isahanly, "A multi-dimensional complex analytical view on the multiparameter spectrum and the construction of the spectral measure (english)", Khazar Math Journal, ISSN 1028-7647, 3-65 (1998)
  6. A Aslanov, "About the existence of the minimum and maximum of two positive operators", International Congress MASSEE 2003, Bulgaria, (2003)
  7. A Aslanov, "Definiteness Conditions in the Multiparameter Spectral Theory", WSEAS Transactions on Mathematics, 717-721 (2004)
  8. A Aslanov, "The Existence and Uniqueness Theorem from a new Viewpoint", WSEAS Transactions on Mathematics , 575-578 (2004)
  9. A Aslanov, Existence of the minimum and maximum of two positive operators", Mathematika Balkanika, 19, 255-266 (2005)
  10. A Aslanov, A New Approach to the Singularity, International Conf on Engineering and Mathematics, 155-159 (2006)
  11. A Aslanov, Determination of convergence intervals of the series solutions of EmdenFowler equations using polytropes and isothermal spheres, Physics Letters A, 372,3555- 3561, (2008) SCI
  12. A Aslanov, A generalization of Lane-Emden equation, International Journal of Computer Mathematics, 85(11) (2008), 1709-1725. SCI
  13. A Aslanov, I. Abu-AlShaikh, Further developments to decomposition methods for solving IVPs, Mathematical and Computer Modelling, 48 (2008), 700-711. SCI
  14. A Aslanov, Approximate solutions of Emden-Fowler type of equations, International Journal of Computer Mathematics 86,5 807-826, (2009). SCI
  15. A.Aslanov, Existence and Uniqueness Results For Ordinary Differential Equations, Rocky Mountain Journal of Mathematics, 39,6, 1809-1835, (2009) . SCI
  16. A. Aslanov, The Homotopy Perturbation Method for Solving Klein-Gordon-Type Equations With Unbounded Right-Hand Side, Journal of Physical Sciences, (Zeitschrift für Naturforschung A), 64a, 2009, 149-152, SCI,
  17. A. Aslanov, Homotopy Perturbation Method for Solving Wave-Like Nonlinear Equations with Initial-Boundary Conditions, DISCRETE DYNAMICS IN NATURE AND SOCIETY, Article Number: 534165 DOI: 10.1155/2011/534165, Published: 2011, SCI.
  18. A. Aslanov, Analyzing "Homotopy Perturbation Method for Solving Fourth-Order Boundary Value Problem", MATHEMATICAL PROBLEMS IN ENGINEERING Article Number: 296796 DOI: 10.1155/2011/296796 Published: 2011, SCI.
  19. A. Aslanov, Comments on "Homotopy Perturbation Method for Solving ReactionDiffusion Equations" MATHEMATICAL PROBLEMS IN ENGINEERING Article Number: 650472 DOI: 10.1155/2012/650472 Published: 2012 , SCI.
  20. A. Aslanov, A general formula for the series solution of high-order linear and nonlinear boundary value problems

Digər məqalələri:[redaktə | əsas redaktə]

  1. A Aslanov, "Directedness and Order Completeness of the set of self-adjoint operators in Hilbert Space", Hilbert_Schmidt Conjecture (Istanbul Bilgi University), Sep. 2002
  2. A Aslanov, "On some problems associated with two-parameter spectral problems", Conference on Mathematics and Mathematical Modeling, Jan. 1988
  3. A Aslanov, "A theory of two parameter and three parameter spectral problems", PhD dissertation, Jan. 1987
  4. A Aslanov, "On some inequalities for determinantal operators", Elm, Baku, Azerbaijan, Vol. 1, Jan. 1986, pp. 40-41
  5. A Aslanov, "On the Essential Self_Adjointness of the Separating Sustem of Operators", Elm, Baku, Vol. v 6, Jan. 1985, pp. 3-19
  6. A Aslanov, "Positivity Results for Determinantal Operators.", Elm, Baku 6th conference on Mathematics and Mechanics, Jan. 1985, pp. 40-41
  7. A Aslanov, "On the description of a spectral measure of MP self-adjoint problems", 6th Conference on Math and Mechanics, Elm, Baku, Azerbaijan, 37-39 (1986)
  8. A Aslanov, "Cauchy'nin Bir Eşitsizliği", Matematik Dünyası, 83 (2003)
  9. A Aslanov, On The Positivity Of The Difference Operators With Nonlocal Boundary Conditions, Journal of Science and Technology, Beykent University #1, (2009).
  10. A Aslanov, On The Convergence Of The Series Solution Of A Lane – Emden Equation Of The Second Kind, Journal of Science and Technology, Beykent University #1, (2009).
  11. A Aslanov, On Some Properties of Linear Inequalities for Operators, Journal of Science and Technology, Beykent University #3, (2009).
  12. A Aslanov, On the Model of the Effect of External Magnetic Field on Blood Flow in Stenotic Artery, Journal of Science and Technology, Beykent University #3, (2009)
  13. A Aslanov, On the series solution of polytropic Gas Sphreres Equation for Polytropic index n=3, Journal of Science and Technology, Beykent University #4, (2011)
  14. A Aslanov, On Bounds of Extremal Eigenvalues of Matrices, Journal of Science and Technology, Beykent University #4, (2011)

Tədqiqat sahəsi[redaktə | əsas redaktə]

Alim riyazi və funksional analiz,adi diferensial tənliklər,çoxparametrli spektral nəzəriyyə və s. sahələrdə elmi əsərlər yazmışdır.Beynəlxalq jurnallarda 20-dən artıq elmi məqalənin müəllifi olan Əfqan Aslanovun 15-dən artıq beynəlxalq konfrans materiallarında da əsərlərinə rast gəlmək mümkündür.

Xarici keçidlər[redaktə | əsas redaktə]