UEFA Çempionlar Liqası 2009/2010

Vikipediya, açıq ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
UEFA Çempionlar Liqası 2009/2010
(1992-ci ildə formatı yeniləndi)
Turnir başlıqları
Tarixlər 30 iyun 2009 – 22 iyun 2010
Komandalar 32 (qruplarda)
cəmi 76 
Finalistlər
Çempion Gold medal.svg Inter Old Logo (2007-2014).svg İnter Milan (İtaliya) (3. çempionluq)
İkinci Silver medal.svg Logo FC Bayern München (2002–2017).svg Bayern Münhen (Almaniya)
Turnirin statistikası
Qol sayı 320
Bombardir(lər) Argentina Lionel Messi (8 qol)
◄ 2008/2009    Soccerball mask transparent background.svg    2010/2011 ►

Oyunların təqvimi[redaktə | əsas redaktə]

Raund Püşk Tur Oyunlar
Birinci təsnifat mərhələsi 22 iyun 2009 birinci oyunlar 30 iyun1 iyul 2009
cavab oyunları 7 iyul8 iyul 2009
İkinci təsnifat mərhələsi birinci oyunlar 14 iyul15 iyul 2009
cavab oyunları 12 iyul22 iyul 2009
Üçüncü təsnifat mərhələsi 17 iyul 2009 birinci oyunlar 28 iyul29 iyul 2009
cavab oyunları 4 avqust5 avqust 2009
Dördüncü təsnifat mərhələsi 7 avqust 2009 birinci oyunlar 18 avqust19 avqust 2009
cavab oyunları 25 avqust26 avqust 2009
Qrup mərhələsi 27 avqust 2009 1 tur 15 sentyabr16 sentyabr 2009
2 tur 29 sentyabr30 sentyabr 2009
3 tur 20 oktyabr21 oktyabr 2009
4 tur 3 noyabr4 noyabr 2009
5 tur 24 noyabr25 noyabr 2009
6 tur 8 dekabr9 dekabr 2009
1/8 final 18 dekabr 2009 birinci oyunlar 1617, 2324 fevral 2010
cavab oyunları 9 mart10 mart, 16 mart17 mart 2010
1/4 final 19 mart 2010 birinci oyunlar 30 mart31 mart 2010
cavab oyunları 6 aprel7 aprel 2010
1/2 final birinci oyunlar 20 aprel21 aprel 2010
cavab oyunları 27 aprel28 aprel 2010
Final 22 may 2010 Madrid

Təsnifat mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

Birinci təsnifat mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1 Flag of Andorra.svg "Sent Culiya" (Andorra) 1:1 / 1:1 p. 5:4 "Tre Fiore" (San Marino) Flag of San Marino.svg
2 Flag of Malta.svg "Hibernians" (Malta) 0:2 / 0:4 "Morgen" (Çernoqoriya) Flag of Montenegro.svg

İkinci təsnifat mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1 Flag of Albania.svg "Tirana"(Albaniya) 1:1 / 0:4 "Stabek" (Norveç) Flag of Norway.svg
2 Flag of Georgia.svg "VİT-Corciya" (Gürcüstan) 0:0 / 1:3 "Maribor" (Sloveniya) Flag of Slovenia.svg
3 Flag of the Faroe Islands.svg "Streymur" (Farer adaları) 0:2 / 0:3 APOEL (Kipr) Flag of Cyprus (bordered).svg
4 Flag of Denmark.svg "Kopenhagen" (Danimarka) 6:0 / 6:0 "Morgen" (Çernoqoriya) Flag of Montenegro.svg
5 Flag of Hungary.svg "Debretsen" (Macarıstan) 2:0 / 1:3 "Kalmar" (İsveç) Flag of Sweden.svg
6 Flag of North Macedonia.svg "Makedoniya" (Makedoniya) 0:2 / 0:2 BATE Borisov (Belarus) Flag of Belarus.svg
7 Flag of Iceland.svg "Hafnarfyordur" (İslandiya) 0:4 / 0:2 Aktobe (Qazaxıstan) Flag of Kazakhstan.svg
8 Flag of Armenia.svg "Pünik" (Ermənistan) 0:0 / 0:3 Dinamo Zaqreb (Xorvatiya) Flag of Croatia.svg
9 Flag of Latvia.svg Ventspils (Latviya) 3:0 / 3:1 "Dudelanj" (Lüksemburq) Flag of Luxembourg.svg
10 Flag of Lithuania.svg Ekranas (Litva) 2:2 / 2:4 Bakı (Azərbaycan) Azərbaycan
11 Flag of Austria.svg "Zaltsburq" (Avstriya) 1:1 / 1:0 "Bohemians" (İrlandiya) Flag of Ireland.svg
12 Flag of Bosnia and Herzegovina.svg "Jrinski" (Bosniya və Herseqovina) 1:0 / 0:4 Slovan Bratislava (Slovakiya) Flag of Slovakia.svg
13 Flag of Finland.svg İnter Turku (Finlandiya) 0:1 / 0:1 Şerif Tiraspol (Moldova) Flag of Moldova.svg
14 Flag of Wales.svg "Ril" (Uels) 0:4 / 0:8 Partizan (Serbiya) Flag of Serbia.svg
15 Flag of Poland.svg Visla Krakov (Polşa) 1:1 / 0:1 Levadiya Tallin (Estoniya) Flag of Estonia.svg
16 Flag of Bulgaria.svg Levski Sofiya (Bolqarıstan) 4:0 / 5:0 "Sent Culiya" (Andorra) Flag of Andorra.svg
17 Flag of Israel.svg Makkabi Hayfa (İsrail) 6:0 / 4:0 "Qlentoran" (Şimali İrlandiya) Ulster Banner.svg

Üçüncü təsnifat mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1 Flag of Austria.svg "Zalsburq" (Avstriya) 1:1 / 2:1 Dinamo Zaqreb (Xorvatiya) Flag of Croatia.svg
2 Flag of Slovakia.svg Slovan Bratislava (Slovakiya) 0:2 / 0:2 Olimpiakos (Yunanıstan) Flag of Greece.svg
3 Flag of Switzerland.svg "Sürix" (İsveçrə) 2:3 / 3:0 "Maribor" (Sloveniya) Flag of Slovenia.svg
4 Flag of Azerbaijan.svg Bakı (Azərbaycan) 0:0 / 0:2 "Levski" (Bolqarıstan) Flag of Bulgaria.svg
5 Flag of Cyprus (bordered).svg APOEL (Kipr) 2:0 / 0:1 Partizan (Serbiya) Flag of Serbia.svg
6 Flag of Moldova.svg Şerif Tiraspol (Moldova) 0:0 / 1:1 Slaviya Praqa (Çexiya) Flag of the Czech Republic.svg
7 Flag of Kazakhstan.svg Aktobe (Qazaxıstan) 0:0 / 3:4 Makkabi Hayfa (İsrail) Flag of Israel.svg
8 Flag of Latvia.svg Ventspils (Latviya) 1:0 / 1:2 BATE Borisov (Belarus) Flag of Belarus.svg
9 Flag of Estonia.svg "Levadiya" (Estoniya) 0:1 / 0:1 "Debretsen" (Macarıstan) Flag of Hungary.svg
10 Flag of Denmark.svg Kopenhagen (Danimarka) 3:1 / 0:0 "Stabek" (Norveç) Flag of Norway.svg
11 Flag of the Czech Republic.svg Sparta Praqa (Çexiya) 3:1 / 0:3 "Panatinaikos" (Yunaıstan) Flag of Greece.svg
12 Flag of Ukraine.svg Şaxtyor Donetsk (Ukrayna) 2:2 / 0:0 "Timişoara" (Rumıniya) Flag of Romania.svg
13 Flag of Portugal.svg "Sportinq" (Portuqaliya) 0:0 / 1:1 Tvente (Hollandiya) Flag of the Netherlands.svg
14 Flag of Scotland.svg "Seltik" (Şotlandiya) 0:1 / 2:0 Dinamo Moskva (Rusiya) Flag of Russia.svg
15 Flag of Belgium (civil).svg "Anderlext" (Belçika) 5:0 / 1:3 Sivasspor (Türkiyə) Flag of Turkey.svg

Dördüncü təsnifat mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

No Komanda 1 Hesab Komanda 2
1 Şotlandiya
"Seltik" (Şotlandiya)
0:2 / 1:3 İngiltərə
2 Fransa 5:1 / 3:1
"Anderlext" (Belçika)
Belçika
3 Portuqaliya
"Sportinq" (Portuqaliya)
2:2 / 1:1 İtaliya
4 Yunanıstan
"Panatinaikos" (Yunanıstan)
2:3 / 0:2 İspaniya
5 Rumıniya
"Politexnika" (Timoşoara, Rumıniya)
0:2 / 0:0
"Ştutqart " (Almaniya)
Almaniya
6 Moldova 0:2 / 0:1 Yunanıstan
7 Bolqarıstan 1:2 / 0:2
"Debretsen" (Macarıstan)
Macarıstan
8 Danimarka
"Kopenhagen" (Danimarka)
1:0 / 1:3
"APOEL" (Kipr)
Kipr
9 Avstriya
"Zalsburq" (Avstriya)
1:2 / 0:3 İsrail
10 Latviya 0:3 / 1:2
"Sürix" (İsveçrə)
İsveçrə

Qrup mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

Qrup mərhələsində 18 ölkənin təmsilçisi iştirak edəcək. Bu mövsüm 8 komanda ilk dəfə ÇL-in qrupuna vəsiqə qazanıb: Volfsburq, Rubin, Alkmaar, Debretsen, APOEL, Unirea, Sürix, Standard.

Şərti işarələr
Birinci və ikinci yeri tutan komandalar pley-off mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanır.
Üçüncü yeri tutan komandalar Avro Liqanın 1/16 mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanır.
Dördüncü yeri tutan komandalar Avropa kubokların 2009/2010 mövsümündə iştirakını dayandırır.

A qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 Fransa Bordo (Fransa) UEFA Champions League.png 2-1 2-0 1-0 6 5 1 0 9−2 16
2 Almaniya Bayern Münhen (Almaniya) 0-2 UEFA Champions League.png 0-0 1-0 6 3 1 2 9−5 10
3 İtaliya Yuventus (İtaliya) 1-1 1-4 UEFA Champions League.png 1-0 6 2 2 2 4−7 8
4 İsrail Makkabi Hayfa (İsrail) 0-1 0-3 0-1 UEFA Champions League.png 6 0 0 6 0−8 0

B qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İngiltərə Mançester Yunayted (İngiltərə) UEFA Champions League.png 3-3 2-1 0-1 6 4 1 1 10−6 13
2 Rusiya ÇSKA Moskva (Rusiya) 0-1 UEFA Champions League.png 2-1 2-1 6 3 1 2 10−10 10
3 Almaniya Volfsburq (Almaniya) 1-3 3-1 UEFA Champions League.png 0-0 6 2 1 3 9−8 7
4 Türkiyə Beşiktaş (Türkiyə) 0-1 1-2 0-3 UEFA Champions League.png 6 1 1 4 3−8 4

C qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İspaniya Real Madrid (İspaniya) UEFA Champions League.png 2-3 3-0 1-0 6 4 1 1 15−7 13
2 İtaliya Milan (İtaliya) 1-1 UEFA Champions League.png 1-1 0-1 6 2 3 1 8−7 9
3 Fransa Olimpik Marsel 1-3 1-2 UEFA Champions League.png 6-1 6 2 1 3 10−10 7
4 İsveçrə Sürix (İsveçrə) 2-5 1-1 0-1 UEFA Champions League.png 6 1 1 4 5−14 4

D qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İngiltərəÇelsi (İngiltərə) UEFA Champions League.png 1-0 4-0 2-2 6 4 2 0 11−4 14
2 Portuqaliya Portu (Portuqaliya) 0-1 UEFA Champions League.png 2-0 2-1 6 4 0 2 8−3 12
3 İspaniya Atletiko Madrid (İspaniya) 2-2 0-3 UEFA Champions League.png 0-0 6 0 3 3 3−12 3
4 Kipr APOEL (Kipr) 0-1 0-1 1-1 UEFA Champions League.png 6 0 3 3 4−7 3

E qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İtaliya Fiorentina (İtaliya) UEFA Champions League.png 1-0 2-0 5-2 6 5 0 1 14−7 15
2 Fransa Olimpik(Fransa) (Lion) 1-0 UEFA Champions League.png 1-1 4-0 6 4 1 1 12−3 13
3 İngiltərə Liverpul (İngiltərə) 1-2 1-2 UEFA Champions League.png 1-0 6 2 1 3 5−7 7
4 Macarıstan Debretsen (Macarıstan) 3-4 0-4 0-1 UEFA Champions League.png 6 0 0 6 5−19 0

F qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
3 İspaniya Barselona (İspaniya) UEFA Champions League.png 2-0 1-2 2-0 6 3 2 1 7−3 11
1 İtaliya İnter Milan (İtaliya) 0-0 UEFA Champions League.png 2-0 2-2 6 2 3 1 7−6 9
2 Rusiya Rubin Kazan (Rusiya) 0-0 1-1 UEFA Champions League.png 0-0 6 1 3 2 4−7 6
4 Ukrayna Dinamo Kiyev (Ukrayna) 1-2 1-2 3-1 UEFA Champions League.png 6 1 2 3 7−9 5

G qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İspaniya Sevilya (İspaniya) UEFA Champions League.png 1-1 2-0 1-0 6 4 1 1 11−4 13
2 Almaniya Ştutqart (Almaniya) 1-3 UEFA Champions League.png 3-1 1-1 6 2 3 1 9−7 9
3 Rumıniya Unirya (Rumıniya) 1-0 UEFA Champions League.png 1-1 1-1 6 2 2 2 8−8 8
4 Şotlandiya Reyncers (Şotlandiya) 1-4 0-2 1-4 UEFA Champions League.png 6 0 2 4 4−13 2

H qrupu[redaktə | əsas redaktə]

# Кlub 1 2 3 4 O Q H M T Xal
1 İngiltərə Arsenal (İngiltərə) UEFA Champions League.png 2-0 2-0 4-1 6 4 1 1 12−5 13
2 Yunanıstan Olimpiakos (Yunanıstan) 1-0 UEFA Champions League.png 2-1 1-0 6 3 1 2 4−5 10
3 Belçika Standard Lyej (Belçika) 2-3 2-0 UEFA Champions League.png 1-1 6 1 2 3 7−9 5
4 Niderland Alkmar (Hollandiya) 1-1 0-0 1-1 UEFA Champions League.png 6 0 4 2 4−8 4

Pley-off mərhələsi[redaktə | əsas redaktə]

  1/8 Final 1/4 Final Yarı Final Final
                                         
 Almaniya Bayern Münhen (Almaniya) 2 2 4[1]  
 İtaliya Fiorentina (İtaliya) 1 3 4  
   Almaniya Bayern Münhen (Almaniya) 2 2 4[2]  
   İngiltərə Mançester Yunayted (İngiltərə) 1 3 4  
 İtaliya Milan (İtaliya) 2 0 2
 İngiltərə Mançester Yunayted (İngiltərə) 3 4 7  
   Almaniya Bayern Münhen (Almaniya) 1 3 4  
   Fransa Olimpik Lion (Fransa) 0 0 0  
 Fransa Olimpik Lion (Fransa) 1 1 2  
 İspaniya Real Madrid (İspaniya) 0 1 1  
   Fransa Olimpik Lion (Fransa) 3 0 3
   Fransa Bordo (Fransa) 1 1 2  
 Yunanıstan Olimpiakos (Yunanıstan) 0 1 1
 Fransa Bordo (Fransa) 1 2 3  
   Almaniya Bayern Münhen (Almaniya) 0
   İtaliya İnter Milan 2
 İtaliya İnter Milan 2 1 3  
 İngiltərə Çelsi (İngiltərə) 1 0 1  
   İtaliya İnter Milan 1 1 2
   Rusiya ÇSKA Moskva (Rusiya) 0 0 0  
 Rusiya ÇSKA Moskva (Rusiya) 1 2 3
 İspaniya Sevilya (İspaniya) 1 1 2  
   İtaliya İnter Milan 3 0 3
   İspaniya Barselona (İspaniya) 1 1 2  
 Portuqaliya Portu (Portuqaliya) 2 0 2  
 İngiltərə Arsenal (İngiltərə) 1 5 6  
   İngiltərə Arsenal (İngiltərə) 2 1 3
   İspaniya Barselona (İspaniya) 2 4 6  
 Almaniya Ştutqart (Almaniya) 1 0 1
 İspaniya Barselona (İspaniya) 1 4 5  

Qeyd[redaktə | əsas redaktə]

  1. Səfərdə vurulan qol
  2. Səfərdə vurulan qol
2009—2010
UEFA Çempionlar Liqasının qalibi

Inter Old Logo (2007-2014).svg

İnter Milan
3-cü titulu