Xalqların Demokratik Partiyası

Vikipediya, azad ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
Xalqların Demokratik Partiyası

Halkların Demokratik Partisi
Loqonun şəkli
Sədri Midhət Səncər
Pərvin Buldan
Quruluş tarixi 15 oktyabr 2012
Baş qərargah Adakale Sok. No: 23/3 Kızılay, Ankara, Türkiyə
İdeologiya Xalqların qardaşlığı və sosializm[1][2][3]
Ekoloji sosializm[4][5]
Separatçılığ[6][7]
LGBT hüquqları
Müxtəliflik[8][9]
İdeoloji spektr solçuluq[10]
Şüar İnadına Barış, İnadına HDP
Parlamentdə
55 / 600
Bələdiyyədə
 • 0 / 30
  (Böyükşəhər)
 • 0 / 51
  (İl)
 • 3 / 922
  (İlçə)
 • 2 / 386
  (Bəldə)
 • 101 / 1.251
  (İl Ümumi Məclisləri)
 • 1.230 / 20.498
  (Bələdiyə (İlçə və Bəldə) Məclisləri)
Saytı [hdp.org.tr
Vikianbarın loqosu Vikianbarda əlaqəli mediafayllar

Xalqların Demokratik Partiyası (türk. Halkların Demokratik Partisi; kürd. Partiya Şaria Demokratike) — Türkiyədə fəaliyyət göstərən siyasi partiya.

İstinadlar[redaktə | mənbəni redaktə et]

 1. "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. 2015-12-10 tarixində orijinalından arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. Partimiz, tüm demokratik muhalefet güçlerinin mücadele alanlarını, ortak mücadele alanı olarak görür ve buradan güç alır. Ezilenlerin ve sömürülenlerin; işçilerin, emekçilerin, yoksulların, farklı ulus, dil, kültür ve inançlardan tüm halkların, göçmenlerin, mültecilerin, kadınların, köylülerin, gençlerin, emeklilerin, engellilerin, LGBT bireylerin, küçük esnafın, dışlanan ve yok sayılan bütün halkların ve inanç topluluklarının, yaşam alanları tahrip edilenlerin buluştuğu ortak mücadele partisidir.
 2. "Kürt Siyasetinden HDP'ye Radikal Demokrasinin İzlerini Sürmek". Birikim Dergisi. 2015-06-26 tarixində orijinalından arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. HDP'nin farklı toplumsal grupları içinde barındıran ve çoğulculuk üzerine inşa edilecek olan demokratik devrimi Mouffe ve Laclau'nun eşitlikçi ve çoğulcu yapısı ile direkt olarak örtüşmektedir. Çünkü Laclau ve Mouffe'a göre “demokratik devrim diye adlandırılan bu yeni proje aslında toplumsal çatışmaların en derinden ve üretken bir biçimde yaşandığı bir antagonizmalar çokluğundan ibarettir... Radikal demokrasinin sınıf kimliğinin ayrıcalığı yerine toplumsal kimliklerin eşdeğerliliklerini vurgu yapan yaklaşımını HDP programın neredeyse tamamında görmek mümkündür. Programda toplumsal kimliklerin eşdeğerliliklerine yapılan vurgularda HDP, parti programındaki bu vurguları siyasal pratiğe de taşımaktadır.
 3. "Mustafa Karasu, HDP'nin çizgisini açıkladı". Radikal. 2015-09-24 tarixində arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, HDP'nin 'radikal demokratik parti' olacağını, yeni oluşumu BDP'nin isim değiştirmiş hali olarak görenlerin yanılacağını söyledi.
 4. "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. 2015-12-10 tarixində orijinalından arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. Kapitalizmin doğayı, doğal varlıkları ve yaşamı metalaştırarak sömürmesine, yaşam alanlarını yok etmesine karşı, doğanın, insanın, hayvanların ve tüm canlıların yaşam haklarının güvence altına alınması için mücadele eden Partimiz, kentlerin doğasızlaştırılmasına; kenti yağmalayan kentsel dönüşüm projelerine; tarihi, kültürel varlıkların ve kamusal alanların gasp edilmesine; sermayenin tüm yıkıcı kır ve kent politikaları ile çevresel hizmetlerin özelleştirilmesine ve piyasalaştırılmasına karşı mücadeleyi sürdürür.
 5. "HDP MYK: Ekoloji ve demokrasi mücadelesi birbirinden koparılamaz". Halkların Demokratik Partisi. 2015-07-11 tarixində arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. Bizler yaşam ve tarım alanlarını savunmaya devam edeceğiz. Suyun ticarileştirilmesi karşısında suyun doğanın hakkı olduğunu söylemeye; sermayenin doğaya saldırılarına karşı canlı yaşamını ve çevre hakkını savunanların yanında mücadele etmeye kararlıyız. Ekoloji mücadelesi tüm canlılar için verilen bir mücadeledir, demokrasi mücadelesinden koparılamaz. Kapitalizmin sürdürülemez kalkınma ve kar hırsı uğruna, doğanın ve demokrasinin yok edilmesine göz yumulamaz.
 6. "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. 2015-12-10 tarixində orijinalından arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. Erkek egemen sistemin (patriyarkanın), toplumun her alanında kök salmış sistematik bir egemenlik biçimi olduğunu kabul eden Partimiz, erkek egemenliğin, diğer tüm egemenlik ve sömürü biçimlerinin (sınıfsal, ulusal, inançsal) karşısında özgül bir ezme ve sömürü biçimi olduğundan hareketle, kadınların toplumsal açıdan maruz kaldığı her türlü ezilme ve sömürülme ilişkisinde kadınlardan yana tutum alır. Kadınların özgürleşme (kurtuluş) mücadelesini destekler, bunun kazanılması için mücadele eder. Partimiz, başta kendi içindeki cinsiyetçilikle mücadele olmak üzere, tüm cinsiyetçi ilişkilere ve dile karşı mücadeleyi görev bilir.
 7. "HDK-HDP Kadın Meclisi: IŞİD'e, Savaşa, Kadın Cinayetlerine, Sömürüye Karşı Birleşelim". Halkların Demokratik Partisi. 2016-03-22 tarixində arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. EKadınlar olarak binlerce yıldır yaşadığımız eşitsizlikler kapitalist ataerkil sistemle daha da artmıştır. Kadınların cinsiyetçi toplumsal işbölümü ile esas olarak ev içinde yemek, temizlik, çocuk-yaşlı ve hasta bakımı gibi “yeniden üretim” zemininde harcadığı emeğin yanı sıra, tarımda ve pek çok aile iş yerindeki emeği de “aile işçiliği” olarak ücretlendirilmemiş emek statüsündedir. Kadınların ücretli emek alanındaki konumu da, ücretsiz kadın emeğinin koşullamasıyla ikincilleştirilmiştir.
 8. "HDP Parti Programı". Halkların Demokratik Partisi. 2015-12-10 tarixində orijinalından arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. Partimiz, tüm kimlik ve kültür sorunlarının köklü çözümünün demokratik, çoğulcu, özgürlükçü ve eşitlikçi bir anayasayla mümkün olacağına inanır. Farklı kimliklerin, dillerin, inançların ve kültürlerin hak eşitliğinin anayasal güvence altına alınması ve bu anlayış üzerinde şekillenen bir anayasal yurttaşlık tanımının yapılması; anadilinde eğitimin ve anadil hakkının kamusal alan da dahil her alanda uygulanması; yerinden ve yerelden yönetime dayalı bir demokratik özerklik işleyişin gerçekleştirilmesi için mücadele eder.
 9. "Demirtaş: Çoğulculuk, Bölünmemenin Teminatıdır". www.sondakika.com. 2021-01-15 tarixində arxivləşdirilib. İstifadə tarixi: 2015-06-09. "Kürt, Arap, Çerkez, Gürcü, Roman, Ermeni, Alevi, Süryani, Yezidi ve Müslümanıyla bizler birbirimize karşı önyargıları kırarak, ezilenlerin birliğini, dayanışmasını geliştirerek devletin her kesime hizmet etmesini başarabiliriz. Başbakan 'tek millet' diyor. Türkiye'deki en büyük tehlike, bölücülük, tekçiliktir. Çoğulculuk, bölücülük değildir. Bölünmemenin teminatıdır. Kendi içinde çok dilli, kültürlü ama eşit, adilce yaşam. Bölünmemenin, ayrılmamanın teminatı budur. Önce biz birbirimizi kabul edeceğiz. Devletin bize tanıttığı Kürt yerine Kürt'ü, Türk yerine de Türk'ü tanıyacağız. Aleviyi tanıyacağız. Dokunacağız, temas edeceğiz. İnsani ilişkileri halk olarak geliştireceğiz. Birbirimizden uzak durmayacağız. Biz uzak durdukça emeğimizi sömürmeleri çok daha kolay oluyor. Doğamızı tahrip etmeleri çok daha kolay oluyor.
 10. https://www.hsfk.de/fileadmin/HSFK/hsfk_publikationen/prif147.pdf.