Albaniya himni

Vikipediya, azad ensiklopediya
Jump to navigation Jump to search
alb. Himn i Flamnurit
Bayrağın himni
Flag of Albania.svg
Ölkə Albaniya Albaniya
Bəstəkar Kiprian Porumbesku, 1912
Sözlərin müəllifi Aleksandr Stavre Dernova, 1841
Təsdiqi 1912
Audio nümunəsi
Fayl haqqında məlumat
Vikianbarın loqosu Vikianbarda əlaqəli mediafayllar

Albaniya himni (alb. Himn i Flamnurit, azərb. Bayrağın himni‎) — Albaniya Respublikasının dövlət himni.

Tarixi[redaktə | mənbəni redaktə et]

Himn Albaniya şairi Aleksandr Stavre Drenova tərəfindən yazılmış və Rumın bəstəkar Kiprian Porumbescu tərəfindən bəstələnmişdir. İlk dəfə 21 aprel 1921-ci ildə Sofiyada çıxan bir Alban qəzetində, "Liri e Shqiperise" (azərb. Albaniya müstəqilliyi‎) adı ilə bir şeir kimi yayımlanmışdır.[1] Şeirin orginal adı "Betimi mi flamur"dur (azərb. Bayrağın sözü‎).

Himn[redaktə | mənbəni redaktə et]

Uuzn və qısa olmaqla iki versiyasından istifadə edilir. Qısa versiyasından sadəcə ilk iki hissə istifadə edilir və ikinci hissənin ilk iki misrası təkrar edilir. Yığma komanda oyunlarında çox zaman qısa versiyasından istifadə edilir. Uzun versiyası isə 6 hissədən ibarətdir.

Sözləri[redaktə | mənbəni redaktə et]

Rreth flamurit të përbashkuar
Me një dëshir' e një qëllim,
Të gjith' atij duke iu betuar
Të lidhim besën për shpëtim.

Prej lufte veç ai largohet
Që është lindur tradhëtar,
Kush është burrë nuk frikësohet,
Po vdes, po vdes si një dëshmor!

Në dorë armët do t'i mbajmë,
Të mbrojmë atdheun në çdo kënd,
Të drejtat tona ne s'i ndajmë;
Këtu armiqtë s'kanë vënd!

Se Zoti vetë e tha me gojë
Që kombe shuhen përmbi dhé,
Po Shqipëria do të rrojë;
Për të, për të luftojmë ne!

O Flamur, flamur, shenj' e shenjtë
tek ti betohemi këtu
për Shqipërinë, atdheun e shtrenjtë,
për nder' edhe lavdimn e tu.

Trim burrë quhet dhe nderohet
atdheut kush iu bë therror.
Përjetë ai do të kujtohet
mbi dhe, nën dhe si një shenjtor!

İstinadlar[redaktə | mənbəni redaktə et]

  1. Himni Kombetar web.archive.org